Zasady układania jadłospisów

Zasady układania jadłospisów

• Posiłki muszą być urozmaicone, aby dostarczyć organizmowi wszystkich składników pokarmowych. Nie należy więc powtarzać tej samej potrawy w danym dniu ani w ciągu kilku dni po sobie następujących. Jeśli poda się zu¬pę mleczną z makaronem na śniadanie, to ani do obiadu, ani do kolacji nie należ)’już planować klusek, lecz inny produkt węglowodanowy, np. kaszę lub ziemniaki. Kwaśne lub słodkie zupy nie mogą się powtarzać dzień po dniu, a np. mielone mięso -3 razy w tygodniu. Wielkie bogactwo różnych potraw zawierają liczne publikacje, napisane przez znakomitych fachowców, które ukazały się w Polsce.
• Do każdego posiłku należ}’ podawać białko zwierzęce, choćby w niewielkich ilościach. W ten sposób zawarte w posiłku białko roślinne zostanie uzupełnione do pełnej wartości.
• Do każdego posiłku należy podawać owoc lub warzywo. W ten sposób alkalizuje się posiłek, niweluje zakwaszający wpływ większości produktów spożywczych i ułatwia organizmowi zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej przez uzupełnienie rezerwy alkalicznej, a przy tym owoce i warzywa dostarczają bardzo wielu antyoksydantów.
• Do drugiego dania obiadowego należy’ oprócz ziemniaków podawać 2 jarzyny, przy czym przynajmniej 1 w postaci surówki. Chodzi o rozmaitość witamin, związków mineralnych i błonnika. Ponadto rozmaitość jarzyn uatrakcyjnia posiłek i zapewnia ich całkowite skonsumowanie.
• Dobór barw potraw i ich smak powinny być kontrastowe ze względu na apetyczność potraw i lepsze w związku z tym wydzielanie soków trawiennych. Na sam widok pięknie zastawionego stołu i estetycznie dobranych kolorystycznie potraw’już „leci ślinka”. Jest to odruch warunkowy, wywołujący wydzielanie się soków trawiennych, mimo że potrawa nie została jeszcze spożyta. Dlatego tak ważną rolę fizjologiczną spełnia estetyka podania i atmosfera spożywania posiłków’, sprzyjające dobremu trawieniu i przyswojeniu pożywienia.
• Należy uwzględniać sezonową podaż produktów spożywczych. W pełni sezonu świeżych owoców nie trzeba sięgać po kompoty z weków, lecz podać surowe owoce albo świeżo ugotowany kompot.
• Należy liczyć się z przyzwyczajeniami żywieniowymi konsumentów i nie planować potraw, których większość osób nie lubi. Podawanie zawodnikowi podczas zgrupowania treningowego lub zawodów ulubionej potrawy ma także duży wpływ na jego samopoczucie. Dlatego podczas zgrupowań, obozów, wyjazdów itp. należy uzgadniać jadłospisy z zawodnikami.
• Należy zaplanować racjonalne posiłki w ciągu dnia, zależnie od aktywności i obciążeń, by wartość odżywcza całodziennego pożywienia była w miarę możliwości równomiernie rozłożona. Każdy posiłek powinien być pełnowartościowy i dostarczać wielu składników pokarmowych.
• Jadłospisy należy planować na kilka dni naprzód, nigdy z dnia na dzień. Planowanie ułatwia zaopatrzenie, mając bowiem jadłospisy ułożone na cały tydzień można kupić produkty na dni następne. Można też łatwo wprowadzić zmiany w jadłospisach lub wymienić je, unikając błędów.

Dodaj komentarz