Testosreton

Zastanawiałeś się kiedyś czym właściwie jest testosteron? I dlaczego jego prawidłowy poziom jest kluczowy dla zdrowego, pełnego energii i sukcesów życia?

Testosteron to hormon, który czyni mężczyznę mężczyzną i powoduje wzrost jakości twojego życia praktycznie w każdym z jego obszarów. Oczywiście, nie kontroluje on wszystkiego, jednak kiedy przyjrzysz się badaniom, hormon alfa determinuje ogrom funkcji. Lista korzyści płynących z wysokiego poziomu testosteronu wydaje się nie mieć końca:

 • Duża pewność siebie
 • Uczucie “młodości” i młodego wyglądu
 • Wysoki poziom energii życiowej
 • Szybkie przybieranie na masie mięśniowej
 • Niski głos
 • Bardziej atrakcyjna sylwetka dla kobiet
 • Wyostrzenie wyglądu twarzy – męskie rysy
 • Lepsza pamięć
 • Pozytywne nastawienie
 • Silne serce
 • Łatwe spalanie tłuszczu
 • Ciągła ochota na seks
 • Szeroka szczęka

Jaka jest różnica pomiędzy testosteronem wolnym a całkowitym?

Zdecydowana większość testosteronu uwalniana do krwi wiąże się z 2 białkami: albuminą i SHBG (sex-hormone-binding-globuline). Pozostała część testosteronu (2-3%) jest niezwiązana z proteinami, pozostaje wolna i aktywna biologicznie na receptory tkanek.

Wolny testosteron to więc nic innego jak krążąca w krwioobiegu część T, która nie związała się z SHBG. Tylko ta niewielka część oddziałuje na tkanki i odpowiada za anobolicznie, przyjazne działania związane ze wzrostem mięśni.

Testosteron całkowity, to całkowita ilość produkowanego przez komórki Leydiga testosteronu wyrzucana do krwi.

Pomimo wysokiego całkowitego poziomu testosteronu we krwi, możesz odczuwać objawy jego niedoboru. Robiąc badanie w laboratorium, poproś o oznaczenie obu frakcji testosteronu, całkowitego i wolnego. Ile powinieneś go mieć?

Testosteron – normy dla 20, 30 i 40+ latka

U dorosłego mężczyzny jądra produkują każdego dnia około 7 mg testosteronu. Jaki jest jego właściwy poziom? Tutaj pojawia się problem. Otóż widełki referencyjne różnią się znacznie pomiędzy krajami, laboratoriami i źródłami. Dodaj do tego zamieszanie z jednostkami i robi się entropijny czeski film. Błędy przeliczeń odnalazłem nawet w periodyku naukowym Polskiego Towarzystwa Urologicznego…

W celu uproszczenia używam jednostki nanogramy na decylitr — ng/dL. I tak, w Polsce wartości referencyjne dla całkowitego testosteronu to przedział 241-827 ng/dL, natomiast w Stanach… 348-1197 ng/dL (i to w zależności od instytucji).

Ja przyjąłem zakresy z raportu centrum medycznego Uniwersytetu w Rochester, ze względu na to, że moi najbardziej zaufani blogerzy testosteronowi (i.e. Testosterone Nerd) posługują się właśnie tymi wytycznymi.

 • Testosteron całkowity 280-1100 ng/dL
 • Testosteron wolny 5-21 ng/dL

Średni poziom testosteronu to więc około 680 ng/dL. Niektóre badania sugerują, że najzdrowsi mężczyźni mają poziom T właśnie w tym przedziale. Należy przy tym pamiętać, że każdy ma charakterystyczne dla siebie prawidłowe stężenie testosteronu, a różnica między dolną i górną granicą normy wynosi około 350%.

Oznacza to, że będąc np. 40 latkiem i nie znając swojego poziomu testosteronu z poprzednich lat, nie będziesz wiedział jak bardzo jego poziom spadł poniżej twojej genetycznej normy.

Jak mawia dr.n.med. Michał Rabijewski, mężczyzna to prosta maszyna z jedną wajchą. Do lekarza biegniemy, choćby przez zasieki kiedy wajcha odmawia posłuszeństwa. A poziom testosteronu powinieneś badać od ukończenia 25 roku życia. Pozwoli to nie tylko określić obecny stan T ale zbudować wartości referencyjne określające twoją normę.Jednocześnie warto mieć na uwadze, że niskie stężenia testosteronu nawet 4-krotnie zwiększa ryzyko rozwinięcia cukrzycy typu 2 oraz zespołu metabolicznego, co wykazano w wieloletnich obserwacjach. Dowiedziono także, że u mężczyzn po 40. roku życia z niskimi stężeniami testosteronu (poniżej 2,5 ng/ml) ryzyko śmierci wzrasta aż o 78%. To o 78% za dużo.

Pora treningu ma znaczenie: rytm dobowy testosteronu

Niewiele osób bierze pod uwagę biologicznie idealną porę dnia do treningów. Badania pokazują jednak, że możesz zoptymalizować rezultaty wolontariackiego przerzucania żelaza i perspiracji wiader potu, podążając za dobowym rytmem hormonów.

Poziom testosteronu jest najwyższy pomiędzy 6-13 rano, wydawać by się więc mogło, że to najlepsza pora na trening oporowy. Okazuje się, że tak nie jest (co mnie osobiście mocno irytuje, bo preferuję właśnie wczesno-poranne treningi). Z badań które przestudiowałem wynika, że ćwicząc wieczorem, zbudujesz więcej suchej masy mięśniowej niż wykonując te same serie ćwiczeń o poranku.Anaboliczna odpowiedź  mięśni jest znacząco wyższa po godzinie 18ej. Dlaczego tak się dzieje, skoro najwyższy poziom hormonu alfa masz o poranku?

Stosunek testosteronu/kortyzolu a maksymalny anabolizm

Nikt nie ma wątpliwości, że wysoki poziom testosteronu wiąże się ze zwiększonym anabolizmem, co oznacza wzrost mięśni i rozwój siły. Z drugiej strony mamy jednak kortyzol, czyli czarny charakter, którego zbyt wysoki poziom uruchamia efekt kataboliczny.

Stosunek testosteronu do kortyzolu – T/C – jest powszechnie stosowanym wskaźnikiem anabolicznym, używanym także do oceny stopnia przetrenowania. Według obecnej wiedzy, najlepszym oknem dla treningów, jest pora dnia kiedy T/C jest największy.

Poziom testosteronu jest najwyższy w nocy i o poranku, kortyzolu niski w nocy, a wysoki o poranku. Jeśli chcesz zbudować masę i siłę znacząco szybciej, najlepsza pora dla treningów to okolice godz. 18:00.

Co ciekawe rytm dobowy testosteronu zdaje się zanikać wraz ze starzeniem organizmu.

Masz >25 lat? Powinieneś kontrolować poziom testosteronu

Testosteronu obniża się wraz z wiekiem, od 25 roku życia stopniowo spada. Pierwszy z objawów to spowodowane redystrybucją tłuszczu zmiany w sylwetce, która zaczyna przypominać kobiecą. Pojawiają się tzw. boczki, czyli zaokrąglone biodra, rośnie brzuch oraz koszmar każdego mężczyzny – moobs (man + boobs, czyli gdy tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicy klatki piersiowej, dając wrażenie damskiego biustu)

Dodaj do tego przerzedzone owłosienie, zmniejszenie rozmiaru jąder i mięśni, osłabienie, chroniczne zmęczenie i brak ochoty na igraszki w sypialni. I masz przepis na przeciwieństwo tego kim chciałbyś być.

Jeśli masz powyżej 25 lat i jeszcze nie oznaczałeś poziomu testosteronu, to wpisz to badanie na listę do zrobienia na wczoraj. Jeśli rezultat nie napawa optymizmem (i nie jest poniżej dolnej granicy zakresu referencyjnego bo wtedy to obowiązkowa konsultacja z endokrynologiem lub andrologiem) to zacznij krok po kroku proces naturalnej optymalizacji testosteronu. Kto wie, być może za rok od teraz nie poznasz sam siebie i swojego samopoczucia.

Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości portalu biohaker.pl

Autor: Mateusz | biohaker.pl

33 SPOSOBY NA ZWIĘKSZENIE TESTOSTERONU

  1. Dodatkowa godzina snu podnosi poziom testosteronu od 12% do 15%
  2. tres redukuje poziom testosteronu równie skutecznie co starzenie organizmu
  3. To w jaki sposób stoisz i zrelaksowany reguluje wydzielanie testosteronu
  4. Anaboliczny efekt filmów dla dorosłych. Oglądanie pornoli podnosi krótkotrwale poziom testosteronu
  5. Potrzebujesz tłuszczu w pożywieniu. Dużo.
  6. Cholesterol jest niezbędny do produkcji T
  7. Wprowadź do jadłospisu naturalne T-Boostery 
  8. Ogranicz spożycie tych obniżających T składników
  • Produkty z siemienia lnianego
  • Lukrecja
  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe
  • Mięta
  • Produkty sojowe
  • Tłuszcze trans
  • Alkohol
  • Zielona herbata
  1. Rób interwały – wysoka intensywność jest kluczem!
  2. Trenuj siłowo wieczorem. Kardio przed treningiem.
  3. Ashwagandha
  4. Kreatyna
  5. Probiotyki
  6. Korzeń imbiru
  7. Mucuna Pruriens
  8. Obniż ekspozycję na dysruptory endokrynne
  9. Zadbaj o zdrowie jąder
  10. Białko jest niezbędne, ale nie przesadzaj z jego ilością
  11. Węglowodany. Więcej węglowodanów!
  12. Nie bój się węglowodanów prostych
  13. Dieta oparta w całości o rośliny nie jest najlepszym pomysłem
  14. Unikamy Mleka
  15. Intermittent Fasting (IF) w celu zwiększenia wrażliwości receptorów androgennych
  16. Unikamy Soi
  17. Trening oporowy z ciężarami najlepszy
  18. Nawodnienie jest kluczem
  19. 7-dniowa absytencja elakujalna
  20. Święta Bazylia
  21. Tongkat Ali
  22. Mleczko pszczele
  23. L-Karnityna

  24. Pozbądź się nadmiaru estrogenów

  25.  Zadbaj o dużo akcji w sypialni

    

Dodaj komentarz