Badania morfologi dla sportowców

MORFOLOGIA

 • Poziom hemoglobiny i hematokryt – obniżone wartości oznaczają anemie sportową – rozrzedzenie krwi -> skutek intensywnych treningów
 • Poziom żelaza – sportowcy mają zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, które transportuje tlen. Jego niedobór może być szkodliwy
 • Poziom magnezu – bierze udział w przesyłaniu impulsów nerwowych do mięśni, jest najbardziej potrzebny w sportach wytrzymałościowych. Im mniej magnezu, tym mniejsze zdolności wysiłkowe sportowca
 • poziom sodu – dzięki temu pierwiastkowi prawidłowo funkcjonuje układ nerwowy oraz mięśniowy. Nie należy dopuszczać do niedoboru sodu, dlatego wyniki badań powinny być wskazówką dla sportowców przy dozowaniu napojów z elektrolitami i solami mineralnymi.
 • poziom potasu – potas odpowiada za przekazywanie impulsów do mięśni i wspiera ich regenerację. Pozwala też na utrzymanie równowagi elektrolitowej w organizmie. Niedoborypotasuskutkująbolesnymiskurczamiutrudniającymiuprawianiesportu.
 • poziom cynku-cynkprzyczynia się do rozwoju tkanekmięśni -wspiera ich wzrostoraz umożliwia regenerację. Pierwiastek ten wydalany jest razem z potem, dlatego szczególnie sportowcy powinni uzupełniać jego niedobory po intensywnym wysiłku fizycznym.
 • kinaza kreatynowa (CK) – to enzym produkowany przez tkanki mięśniowe. Jego poziom świadczy m. in. o obciążeniu mięśni. Niewielkie odchylenia od normy nie stanowią zagrożenia. Większy poziom tego enzymu to efekt zwiększonego wysiłku mięśni, więc po intensywnym treningu czy starcie ma prawo przekraczać normę. Stężenie CK jest z reguły większe u zawodowych sportowców niż u amatorów. Powinno niepokoić wówczas, gdy uzyskuje bardzo wysoki poziom (np. kilkukrotnie przekraczający normę) – wskazuje to naprzetrenowanie.

OB (odczyn Biernackiego)

 • jest to wskaźnik opadania czerwonych krwinek. Choć badanie jest dość proste, ma ogromne znaczenie dla stanu zdrowia pacjenta. Jego głównym zadaniem jest wykrycie ewentualnego stanu zapalnego w organizmie, nawet jeśli ten nie daje objawów. Ukryty stan zapalny przyspiesza opadanie krwinek.

BADANIE MOCZU

 • badanie moczu jest bardzo ważne w diagnostyce sportowej. Ocenie poddaje się się m. in. przejrzystość moczu, jego barwę, ciężar właściwy, pH i ustala się, czy znajduje się w nim białko, cukier, ciała ketonowe, bakterie.
 • Badanie może między innymi wykryć nieprawidłowości w drogach moczowych i nerkach – a trzeba dodać, że schorzenia układu moczowego mogą poważnie zagrażać zdrowiu sportowca, ponieważ nerki to narząd mocno obciążony podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

GLUKOZA

 • Jego zadaniem jest wykryć, czy poziom glukozy we krwi mieści się w normie. Zarówno jego zbyt wysoki poziom (hiperglikemia), jak i zbyt niski (hipoglikemia) stanowią duże ryzyko groźnych dla zdrowia i życia powikłań.
 • Glukoza wpływa w dużym stopniu na parametry wysiłkowe, bo jest „paliwem energetycznym”. Intensywny wysiłek fizyczny powoduje zwiększone zużycie tego składnika, dlatego wszelkie odchylenia od normy mogą być dla sportowca szczególnie niebezpieczne.

Badania dla sportowców:

– morfologia z rozmazem
– mocz z osadem
– OB, CRP
-TSH, ft3, ft4, antyTPO, antyTG, antyTRAB
– żelazo, ferrytyna
– AST, ALT, GGTP
– lipidogram
– homocysteina
– glukoza, insulina na czczo (najlepiej OGTT + krzywa insulinowa minimum 3 punktowa)
– 25OHD3
– kinaza kreatynowa
– LH, FSH, estradiol, testosteron całkowity, wolny, prolaktyna, SHBG
– DHEAs, ACTH, kortyzol
– lipaza, amylaza
– wapń zjonizowany
– mocznik, kreatynina, kwas moczowy
– homocysteina
– elektrolity
– magnez, chlorki
– kwas foliowy
– witamina B12

Dodaj komentarz