KOENZYM Q10

KOENZYM Q (CoQ)

Koenzym Q jest naturalną substancją występującą w organizmie ludzkim i jako składnik łańcucha oddechowego (podstawowe ogniwo oddychania komórkowego: w wyniku tego procesu powstaje woda i wydziela się wolna energia, która częściowo jest zamieniana w ATP). bierze udział w metabolizmie tlenowym.

Podczas wysiłku fizycznego wydzielane są wolne rodniki, które są szkodliwe dla organizmu i wydolności fizycznej. Koenzym Q jest pomocny w przezwyciężaniu tych stanów. Działa jako antyoksydant. Ponadto CoQ znacznie poprawia wydolność i wzmacnia system odpornościowy (immunologiczny) organizmu.

W wyniku wieloletniego treningu naturalny poziom koenzymu Q podnosi się poprzez zwiększenie ilości mitochondriów („mikrosiłowni komórkowych”).

Przeciętni ludzie nie potrzebują dodatkowych ilości CoQ. Inaczej jest ze sportowcami. Wiele badań udowodniło, że zażywanie CoQ w postaci suplementacji znacznie poprawia wydolność organizmu, zwłaszcza wytrzymałość. Szczególnie istotne jest przyjmowanie tej substancji w wieku powyżej 25 lat, gdyż wówczas jej naturalny poziom gwałtownie się obniża.

Najlepszą formą tej substancji jest koenzym Q10.

Dawka wielkości 30-60 mg dziennie powinna zaspokoić Twoje potrzeby (wg dr. Colgana).

Dodaj komentarz